Kako i šta raditi kada je u pitanju nozemoza? Odgovor dao stručni saradnik u oblasti pčelarstva - Sulejman Alijagić.
Da li lijekove za nozemozu koristiti preventivno? Tu mislim na medikamente, a ne na uklanjanje uslova koji potpomažu pojavu nozemoze? Jesu li Vam poznati neki alternativni načini liječenja bolesti? Koliko znam da je jod dobar za liječenje nozemoze? Postoje i pogače "Nozecid" koje u svom sastavu imaju lijek protiv nezemoze.
Ukratko... nozemoza - kako i šta raditi?
Hvala, Elmir
............................................................................................................
Lijep pozdrav Elmiru
Pokušat ću odgovoriti kratko, mada je teško zbog problema kojeg ste naveli.
Nozemoza je nametnička bolest koja napada odrasle pčele i prisutna je na našim pčelinjacima tokom cijele godine, a najčešće se primijeti na prelazu zima/proljeće kod zaraženih društava.
Uzročnik bolesti je Nosema apis, protozoa koja parazitira u stanicama srednjeg crijeva pčela. Pčele uzročnika bolesti u svoj organizam unose hranom. Izvor zaraze su bolesne i zaražene pčele sa svojim izmetom u kojem se nalaze spore uzročnika.
Nozemoza se može liječiti antibioticima, a najrašireniji je fumagilin, koji se pokazao toksičan za pčele. Jako dobro djeluje askorbinska kiselina. Antibiotici se više ne koriste, posebno u zemljama EU, jer ostaju tragovi antibiotika u medu. Zato se danas u liječenju od nozemoze koriste apitehničke metode. Pošto znamo da pčele spore najviše unose sa pojila, dakle rješenje je imati higijenske pojilice koje možete vidjeti ovdje na forumu gdje sam pokazao kako izgledaju one na mom pčelinjaku. Također je važno da pčele zimuju na kvalitetnom medu (ne na medljikovcu), da uđu u zimu sa mladom maticom, da uđe što veći broj mladih, zimskih pčela koje nisu "izražene" u jesen na preradi nektara u med.
Ukoliko i Vi imate pitanje za Sulejmana Alijagića, pošaljite mail na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.