Jedna od grana poljoprivrede koja će tek osjetiti posljedice svjetske pandemije koronavirusa je voćarstvo. Kako kažu voćari, do sada se osjetila manja nestašica pojedinih roba, ali problemi tek nastupaju. Gdje proizvode plasirati, kako zaštititi domaće tržište i podržati domaću proizvodnju?
Jabuka iz Mađarske, kajsije iz Španije i Italije. Iako bi se očekivalo da će ove godine brojke biti na strani domaćih proizvođača zbog epidemije virusa korona, to nije slučaj. Zvanična statistika kaže da je od početka ove godine uvoz voća povećan za čak 20%. Na pijacama širom zemlje nalazi se voće iz Mađarske, Španije, Italije i Turske. Kako kažu prodavci, iako je ponuda voća raznovrsna, domaće su samo jagode i trešnje.
OLENIJA TRIFKOVIĆ, prodavac na pijaci
"Pretežno je uvozno, sad je krenula jagoda domaća i trešnja. Pretežno je Španija, Turska, sad je krenula u zadnjih 10 dana i roba iz Italije da dolazi."
Darko Milošević, jedan od najvećih voćara u ovom kraju, kaže da će voćarstvo tek osjetiti posljedice korone, kada počne izvoz. Domaće voće za sada dobro napreduje i završiće, objašnjava, na evropskom tržištu jer, kako kaže, za sada nema interesovanja za otkup na domaćem.
DARKO MILOŠEVIĆ, voćar
"Naša proizvodnja odvija se na nekih 7,5 hektara i zastupljene su sve voćne vrste koje se uzgajaju na ovom području, šljive najviše, jabuke, kruške, trešnje, najveći dio naših proizvoda završava na evropskom tržitu kroz izvoz, ostalo plasiramo na domaćem."
I dok voćari koji, poput Miloševića, planiraju izvoz u Njemačku i Holandiju, brinu jer za sada njihova roba u inostranstvo može samo preko graničnog prelaza Gradiška, iz resornog ministarstva najavljuju da će mjerama podržati otkup domaćih proizvoda na domaćem tržištu.
BORIS PAŠALIĆ, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS
"Očekujemo i imaćemo mjere da stimulišemo prerađivačku industriju da te tržišne viškove i otkupi. Mi ćemo ove godine u poljoprivredu da investiramo 40 miliona, to je ogroman novac za Republiku Srpsku, a odvojili smo 2 i po miliona za prehrambenu industriju i upravo očekujemo da ta prehrambena industrija otkupi tržišne viškove."
Iz Udruženja voćara poručuju da očekuju pomoć države, jer, kako ističu, već sada se osjeti nestašica. Konkretnu pomoć očekuju u ograničenju uvoza voća dok se domaće ne proda, zatim u sufinansiranju nabavke đubriva i subvenciji prijave sezonskih radnika.