Duhan sorte ''hercegovački ravnjak'' upisan je u međunarodni registar imena podrijekla, čime je dobio zaštitu izvornosti, koji se vodi pri Svjetskoj organizaciji za intelektualno vlasništvo (WIPO) sa sjedištem u Ženevi.
Kako su u srijedu priopćili iz Instituta za intelektualno vlasništvo BiH sa sjedištem u Mostaru, hercegovački duhan je registriran u skladu sa Lisabonskim aranžmanom za zaštitu imena porijekla i njihovom međunarodnom registriranju.
- Zaštitom hercegovačkog duhana oznakom geografskog porijekla štiti se njegova autohtonost i vrijednost, što može biti temelj buduće uloge hercegovačkog duhana u razvoju i promociji Hercegovine i jednim dijelom prilika za revitalizaciju prostora na kojima uspijeva ova kultura navodi se u priopćenju Instituta.
Nositelj prava na ime porijekla je udruga "Duvan Hercegovački Ravnjak" iz Gruda. Hercegovački duhan tako je postao jedan od 13 proizvoda sa zaštićenim geografskim porijeklom u Bosni i Hercegovini, a uz hercegovački med jedini koji ima ime Hercegovine u predmetu zaštite.
Duhan, od kojeg je sitnim rezanjem pravi ''škija'' za pušenje, proizvodi se na području Hercegovine od 17. vijeka. O tome svjedoči i hitoričar Hrvoje Mandić u širokobriješkom časopisu "Vitko".
Po njegovim navodima prometno opadanje levantske trgovine natjeralo je Mletačku Republiku da 1670. potraži bliže veze s turskim zemljama u
unutrašnjosti Balkana. Smatra se da je dolinom Neretve duhan unesen u Hercegovinu. Na brzi razvoj uzgajanja duhana utjecale su pogodne klimatske prilike, obradivo tlo i niska nadmorska visina.
Brojni su zapisi o snalažljivosti hercegovačkih proizvođača duhana koji su ga švercovali u unutrašnjost zemlje kako bi uspjeli prehraniti svoje porodice.