Pin It

Uzgoj autohtonih sorti voća sve je zastupljeniji u potkozarskim selima, zato što su one otporne na bolesti i neuporedivo zdravije od plantažnih sorti. To je ponovo aktuelno zbog skorašnje jesenje sadnje voća.

Dragan Babic u rasadniku starih sorti voca foto Milan Pilipovic 872x610

Mnoge stare sorte su sačuvane, a zbog potražnje za organskim proizvodima uzgaja ih sve više voćara amatera, ali ima i sve više većih komercijalnih zasada, naglašavaju stručnjaci.

Stare sorte jabuka, poput kolačare, budimke, šumatovke, petrovače i drugih, otporne su na čađavu krastavost i ostale bolesti i ne moraju da se hemijski tretiraju, a odlika im je i da veoma obilno rađaju. Od krušaka popularne su kaluđerka, ječmenka, zimnjača, vidovača, lubeničarka, carica, arapka, karamanka.

– Prednost starijih sorti jabuka ili krušaka u odnosu na nove je u tome što ne zahtijevaju puno zaštite, gotovo ništa. Podsjećamo da u plantažnim voćnjacima proizvodnja nije moguća bez intenzivne upotrebe hemijskih sredstava, što podrazumijeva stalni stručni nadzor. Međutim, opasnost predstavljaju voćari koji samoinicijativno, bez dovoljno znanja tretiraju voće – smatra Milutin Misimović, inženjer voćarstva iz Gradiške.

Dobro za zdravlje

On smatra da se autohtonim sortama ne može snabdjeti tržište u potrebnom obimu, ali da je ova proizvodnja svakako značajna, prvenstveno u smislu očuvanja tradicionalnih voćnih vrsta i zdravlja. Najtraženije su jabuke zelenike, đedovače, brašnjare, buvare, petrovače, ciganke, senabije, kaluđerke, zimnjače, vidovače, ječmenke, kožare. U mladim voćnjacima su kruške lubeničarke, jagodnjače, karamanke, majske, karamut… šljive savke, požegače, belice, trnovače, ilinjače.

Željko Blagojević iz Grbavaca kod Gradiške posadio je više od 200 sadnica. Najviše ima trešnje, jabuke i kruške.

– Krajnje je vrijeme za proizvodnju zdrave hrane, voća koje ne treba štititi hemijskim preparatima, niti vještačkim đubrivom. U potrazi za starim voćkama prešao sam stotine kilometara, ali se trud isplatio – kaže Blagojević.

Velika potražnja