Načelnik Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić, posjetio je poljoprivrednike i stočare s ovog područja kako bi se upoznao s trenutnom situacijom u kojoj se nalaze.
"Poljoprivrednici i stočari ne smiju biti zaboravljeni jer i oni trpe posljedice koje je pandemija korone izazvala na polju privrede i ekonomije. Osim povećanog broja zaraženih i oboljelih, sve je veći broj i onih koji ostaju bez posla i kojima također treba pomoć. Dosta ljudi odlučilo se baviti obradom zemlje i takvima je potrebno pomoći", kazao je Hadžibajrić.
Podijeljeno je i oko 1.200 kg sjemenskog krompira i luka, dok su pčelari iz ove općine dobili donacije u vidu novih košnica, pčela i voska. Onima koji se bave stočarstvom do sada je dodijeljeno više od 10.000 KM finansijskih sredstava za nabavku sijena za ovce i koze, stočne hrane, te hrane za perad.
"Poticaj u stočarstvu i poljoprivredi kroz nabavku mehanizacije za naš građane je naš plan za sljedeću godinu. Kroz budžet ćemo planirati finansijska sredstva za nabavku određene mehanizacije za obradu zemlje i donirati je onima koji se tim već bave ili onima koji se odluče baviti zemljoradnjom. Svaki trud naših građana treba podržati i dati im podršku jer ovo je težak i zahtjevan posao, a istovremeno za mnoge od njih ovo je jedini izvor prihoda i mi kao lokalna zajednica moramo stati uz ove ljude", najavio je Hadžibajrić.
Elvir Omeragić iz Donjeg Bioskog bavi se stočarstvom od 2008. godine i ima farmu od 240 ovaca. Njegova šestočlana porodica preživljava zahvaljujući ovoj farmi pored koje se bave i zemljoradnjom i uzgajaju gotovo sve vrste povrća. Rada na zemlji i sa stokom se ne boje, ali korona je dovela do toga da je prodaja gotovo potpuno stala.
"Ovce uzgajamo uglavnom radi mesa i vune koja, nažalost, nije na cijeni. Vrijeme pandemije je donijelo vrlo lošu prodaju, od marta mjeseca pa do Kurban bajrama mi nismo ništa prodali. Ostalo je dosta stoke, pa smo nedavno uradili jednu humanu akciju, poklonili smo deset kurbana Narodnoj kuhinji Stari Grad. Općina nam je i ove godine pomogla kada je riječ o kupovini stočne hrane i vakcinacije stoke. Vjerujemo da će se to nastaviti i iduće godine što nas raduje. Jedini prihod koji imamo je od stoke i dobro je znati da neko stoji iza nas i daje podršku kako bi se nastavili baviti ovim poslom koji traži mnogo odricanja, ali druge opcije nemamo", ispričao je Omeragić.
Na Faletićima, na površini od deset duluma, Armin Delić uzgaja maline. Ovim poslom se počeo baviti prije četiri godine, a 2020. je i za njega bila veoma teška. Inače, ove godine je ubrao oko 2,5 tona malina i nadao se dobroj zaradi, a kako kaže u posao je uključena cijela porodica.
"Prethodnih godina je otkupna cijena malina bila veoma loša. Tek smo ove godine dobili pravu cijenu, a to je četiri KM po kilogramu, ali za ono što smo prodali u hladnjaču mi još ni danas nismo dobili novac. To nam je problem jer smo mi berače maline morali odmah platiti", dodao je Delić.
Nedaleko od njegove plantaže, također na Faletićima, živi i Šaćira Fočo koja se bavi uzgojem stoke, proizvodnjom i prodajom mlijeka i mliječnih proizvoda i zemljoradnjom.
"Imam pet muznih krava, oko 100 ovaca i jagnjadi. Pravim kiselo i slatko mlijeko, sir i pavlaku. Radim mnogo, šta ću, moram. Godina je jako loša, po svemu, nikakva. Uspjeli smo skupiti sijena da može biti preko zime. Bez pomoći lokalne zajednice i općinskog načelnika od kojih sam i ranije dobijala poticaje i plastenik, bilo bi teško", poručila je Fočo.