Akumulacijsko jezero Buško Blato jedno je od najvećih vještačkih jezera u Evropi, a posljednjih dana je mjesto ekološke katastrofe. Najgore što se prizori uginule ribe ponavljaju godinama. I mještani i ribolovci kažu štete će se tek zbrajati.
Ribolovci tvrde da je uzrok katastrofe naglo smanjenje vodostaja jezera. Riba ostaje zarobljena u manjim barama, gdje zbog nedostatka vode, ugine. Još gora situacija, kako tvrde ribolovci, očekuje se za nekoliko dana kad će biti vidljiva konačna šteta.
- Ogromna šteta, mi tu sad ne možemo laički da govorimo o kolikim količinama. Samo na ovom lokalitetu radi se o dvije tone ribe i sad tih rupa oko vode ima 10-15-20. Mi smo nešto sklonili, ali nismo u mogućnosti da to sve saniramo. Pa ćemo vidjeti sad dalje šta ćemo napraviti, kaže nam Davor Kuliš, ribočuvar.
Problem je što je pomor ribe nastao u vrijeme mrijesta pa su štete za ekosistem gotovo nepopravljive.
- O godinama je riječ, sigurno nekih pet do šest najmanje, jer ovo je velika katastrofa, dodaje Kuliš.
Buško jezero godinama je mamac za ribolovce iz cijele BiH zbog babuške i šarana. Ribolov je za sad u ovom dijelu zabranjen jer se čekaju bakteriološki nalazi iz Sarajeva.
- Da otklonimo sumnje da li se radi o zagađenju. Da li je možda to rezultat ove višegodišnje nebrige Elektroprivede Republike Hrvatske koja preko svog preduzeća vrši nagla povećanja i smanjenja vodostaja evo u tom smislu bit ćemo sigurni kada dođu rezultati iz Sarajeva, navodi Jugoslav Brdar, nositelj koncesije ribolovnog prava za sportski ribolov na Buškom jezeru
Problem pomora ribe na Buškom jezeru traje godinama, kažu mještani. Tvrde kako se mnogo problema vezalo uz ovo jezero, zbog čega ni sada nisu optimistični da će nadležni išta poduzeti da se dalje katastrofe spriječe. Pomor ribe vidljiv je duž cijele obale Buškog jezera, a ono što se osjeti je i neugodan miris
Šta su poručili mještani pogledajte u priči naše Samre Tufek.