Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac pozdravio je odluku grčkih vlasti o otvaranju granica za državljane BiH, te izrazio zahvalnost grčkim vlastima i narodu na donacijama i medicinskoj pomoći u borbi protiv pandemije koronavirusa.
Košarac se u Atini sastao sa grčkim ministrom razvoja i investicija Adonisom Georgijadisom i ministrom poljoprivrednog razvoja i hrane Spiliosom Livanosom, te ih informisao da su EU integracije glavni spoljnopolitički cilj BiH i da o tom pitanju postoji unutrašnji konsenzus.
Tokom sastanaka na ministarskom nivou istaknuto je da su BiH i Grčka prijateljske zemlje bez otvorenih pitanja.
Sagovornici su konstatovali da su bilateralni odnosi dobri, te da postoji mnogo mogućnosti za njihovo dalje jačanje, posebno u oblasti ekonomije i turizma.
Na sastanku ministra Košarca i ministra Georgijadisa ukazano je na potrebu da se u narednom periodu organizuje biznis forum grčkih i privrednika iz BiH, s ciljem razmjene iskustava i afirmacije privrednih grana koje su interesantne za potencijalne grčke investitore, poput energetike, turizma i trgovine.
Razgovarano je i o mogućnostima učešća grčkog kapitala u izgradnji slobodnih zona u BiH.
Ministri su ocijenili da bi pokretanje avio-linije na relaciji Banjaluka-Atina ili Sarajevo-Atina bilo dobra osnova za unapređenje investicija i privrednih veza između BiH i Grčke.
Košarac je razgovarao i sa ministrom poljoprivrednog razvoja i hrane Grčke Spiliosom Livanosom sa kojim se saglasio da u narednom periodu zajednički rade na potpisivanju sporazuma dva ministarstva u oblasti poljoprivrede, prehrane, ruralnog razvoja i šumarstva.
Cijeneći ustavne nadležnosti, kao i razvojni poljoprivredni potencijal Republike Srpske i FBiH, Košarac je ukazao na značaj saradnje sa Grčkom, koja je u EU prepoznatljiva po poljoprivrednoj proizvodnji, posebno proizvodnji voća i povrća, te maslinovog ulja.
Na sastanku je ukazano na potrebu jačanja spoljnotrgovinske razmjene između BiH i Grčke, posebno kada je u pitanju mogućnost izvoza crvenog mesa i mliječnih proizvoda iz BiH na grčko tržište.
Košarac je naglasio da je važno omogućiti domaćim proizvođačima izvoz na tržište ove prijateljske zemlje, nakon što BiH i EU usaglase potrebne sertifikate.
Grčka strana izrazila je spremnost da pomogne BiH prilikom usklađivanja domaće legislative sa standardima EU, kao i da podijeli znanja i iskustva, s obzirom na činjenicu da je ova zemlja prva na listi zemalja članica EU kada je u pitanju registracija poljoprivrednih proizvoda pod zaštićenim geografskim porijeklom i geografskom oznakom.
Košarac je najavio da će po povratku iz Grčke organizovati sastanak sa entitetskim ministrima nadležnim za poljoprivredu, na kojem će biti riječi o rezultatima današnjeg sastanka i unapređenju saradnje sa grčkom stranom u ovoj oblasti.
Livanos je prihvatio poziv Košarca da u predstojećem periodu posjeti BiH, kako bi zajedno sa nadležnim ministrima iz Republike Srpske i FBiH definisali politike i sve modele buduće saradnje sa Grčkom.