Podaci Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine da je u prvih pet mjeseci deficit dostigao iznos od gotovo dvije milijarde maraka, motivirali su nas da pitamo građane – da li i u kojoj mjeri, kupuju domaće proizvode?
Prodavci domaćih proizvoda sa jedne strane.
SARAJEVO:
“Ja se dugo bavim ovim poslom i savjetujem ljudima da kupuju manje, ali kvalitetnije. Ne možemo reći da je cijena jaka kad može kupiti prvu klasu paprike za marku i po.”
” To je ipak domaće, teško je uraditi recimo džem od šipurka, od šljive, od zove i teže ga je napraviti a nisu skupi, jeftiniji su nego u centrima.”
MOSTAR:
“Kajsije, višnje, breskve, i trešnje to iz Srbije dođe, ovo sve ostalo je naše.”
“Kakva nam je država, takva nam je prodaja.”
A kupci sa druge.
SARAJEVO, BANJALUKA, MOSTAR :
“Roba je dobra, kvalitetna. Cijene su prihvatljive za kvalitet koji
nudi.”” Ponuda je dobra, samo ne znam šta je domaće.”
“Samo domaće, ništa drugo.”
Potrebno je podići svijest ljudi o značaju kupovine domaćih proizvoda, napominju iz Obrtničke komore Kantona Sarajevo.
NASER IDRIZAGIĆ, predsjednik Obrtničke komore KS
“Sama percepcija razmišljanja naših građana je takva da kada mu kažete npr. da uzme neki lijek koji naprimjer proizvodi Bosnalijek odmah kažemo to ne valja. To je znači već u startu neprovjereno i neutemeljeno. Isto tako je i za vodu i za mlijeko.”
Iz Privredne komore Federacije BiH upozoravaju da je na području ovog kantona u prvih pet mjeseci došlo do deficita od dvije milijarde maraka, i to kada je riječ o uvozu proizvoda široke potrošnje.
MIRSAD JAŠARSPAHIĆ, potpredsjednik Privredne komore FBiH
“Mlijeka preko 10 miliona maraka uvezeno, kiselog mlijeka 8 miliona, vode skoro 50 miliona maraka i tako dalje. Sve su to stvari za koje ne treba biti ni ekonomski ni privredni ekspert da shvatimo da sve to ima ovdje.”
Naši sagovornici zaključuju da uvozom robe koju imamo u BiH zapošljavamo puno radnika u zemljama iz kojih uvozimo tu robu, umjesto da kupovinom domaćih proizvoda zaposlimo hiljade radnika u našoj zemlji.