Pin It

Tuzlanska javnost dočekala je s negodovanjem najave poljoprivrednika o mogućem povećanju cijena proizvoda, navodeći kao opravdanje nedovoljnu podršku vlasti. Resorni ministar poručuje da su sredstva izdvojena u skladu s mogućnostima te da su predviđena za razvoj proizvodnje.

tuzlassss 1

Naime, vlast u Tuzlanskom kantonu usvojila je rebalans ovogodišnjeg budžeta, na osnovu kojeg izdvajanja za poljoprivrednike iznose sedam miliona konvertibilnih maraka.

Od prvobitne verzije budžeta, u kojoj su za primarnu poljoprivrednu proizvodnju i ruralni razvoj bila planirana četiri i po miliona maraka, poljoprivrednicima je izmjenom budžeta osigurano još dva i po miliona KM.

Međutim, to poljoprivrednici smatraju nedovoljnim. Kako tvrde, iako vlast prezentira da je došlo do povećanja poljoprivrednih poticaja, rebalansom su oni samo zadržani na prošlogodišnjem nivou.

S druge strane, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK Vahidin Smajlović tvrdi da su sredstva za ovu godinu izdvojena u skladu s mogućnostima, poručivši da stavka u kojoj su ona osigurana ima i razvojnu komponentu.

"Nakon usvajanja rebalansa budžeta mi smo održali sastanak sa svim predstavnicima grupacija i udruženja poljoprivrednih proizvođača na području TK, gdje smo razgovarali o izradi programa i načinu raspodjele novčane podrške. Oni su iznijeli svoje stavove i mišljenja, pozitivno ocijenivši povećanje novčane podrške i nastojanje vlade da se pomogne poljoprivrednim proizvođačima, prije svega u održivosti poljoprivredne proizvodnje, kao i jačanju konkurentnosti", tvrdi Smajlović.

Resorni ministar navodi da su zahtjevi poljoprivrednih proizvođača veći u odnosu na sredstva koja su im osigurana, potvrdivši njihove stavove da izdvajanja moraju biti znatnija. Međutim, kako kaže, u ovom trenutku kantonalni budžet može podnijeti samo usvojeni iznos od sedam miliona maraka.

"Skupa s poljoprivrednicima smo se složili da sada idemo u povećanje novčane podrške za one proizvodnje koje prethodnih godina nisu bile podsticane, dok smo one koje smo ranije podsticali ostavili na istom nivou. Činjenica je da neće biti smanjenja ni za jednu proizvodnju u odnosu na prošlu godinu", navodi Smajlović.

Prema prijedlogu raspodjele sredstava, resorni ministar kaže da primat zauzimaju kapitalna ulaganja kroz koja će se osnažiti poljoprivredna proizvodnja.

"Prije svega, tu idemo povećanjem sredstava za nabavku opreme u biljnoj i animalnoj proizvodnji, zatim za sufinansiranje nabavke plastenika i visokih tunela, čime bismo omogućili sigurniju proizvodnju u nepovoljnim klimatskim uslovima. Također, idemo i za obezbjeđenje sredstava za nabavku protivgradnih raketa", pojašnjava Smajlović.

Uzgoj rasplodnih junica kod fizičkih osoba, također će, prema Smajlovićevim riječima, biti u fokusu vlasti kroz osiguranih sedam miliona maraka. Cilj je, kako tvrdi, povećanje stočnog fonda i proizvodnje mlijeka, kao jednog od strateških proizvoda u ovom kantonu.

"Također, planiramo i određena sredstva za organsku proizvodnju, a sve ove dogovorene stavke ćemo uputiti na mišljenje skupštinskoj komisiji za poljoprivredu te Ministarstvu finansija i Kantonalnoj vladi na razmatranje i usvajanje", ističe Smajlović.

Poljoprivrednu proizvodnju u Tuzlanskom kantonu ocjenjuje neorganizovanom, naglasivši da u njoj farmeri djeluju pojedinačno, bez dovoljne snage za održavanje u naletima strane konkurencije gdje gube bitku.

"Neminovno je da izvršimo okrupnjavanje naših poljoprivrednih proizvođača, stvarajući manje zadruge koje će kao privredni subjekt imati jači nastup na tržištu. Tada ćemo moći konkurisati i na druge izvore sredstava, jer mi danas vrlo malo koristimo mogućnosti inozemnih fondova. Na tome moramo raditi svi, kako bismo pomogli našim poljoprivrednicima, održavajući ih na njivama i u selima", smatra resorni ministar.

U uslovima pandemije koronavirusa došlo je do globalnog povećanja cijena proizvoda, pa samim tim i repromaterijala za poljoprivrednike, što negativno utječe na proizvodnju. Povrtlari, voćari i ratari tuzlanske regije već sada najavljuju povećanje cijena svojih proizvoda, a resorni ministar kaže da je to neminovnost.

"S tim se susrećemo na globalnom nivou i bitno je kazati da se s tim ne mogu izboriti ni veće ekonomije, koje još uvijek nisu pronašle adekvatno rješenje. Sasvim je sigurno da ćemo raditi sve što je u našoj moći kako bismo osigurali i dodatna finansijska sredstva, a sve kako bismo pomogli našim poljoprivrednim proizvođačima", zaključuje resorni ministar.

Izvor