Pin It

Cijena pšenice je premašila historijski maksimum i dostigla je 13,63 dolara po bušelu, što je 60 posto skuplje od početka godine. Zbog svakodnevnih promjena na tržištu, Mađarska je zabranila izvoz, a od sutra će to uraditi i Srbija.  

wheatplantss 1

Mađarska je u petak spustila rampu za izvoz pšenice. Kako ističu bh. prevoznici, sve ugovorene i plaćene pošiljke za uvoz u Bosnu i Hercegovinu su stopirane.
 
 LJUBISAV BAJIĆ, “Keso – promet” Zvornik 
 
“Sve stoji, sve što je ugovoreno, sve što je plaćeno je na čekanju, nema izvoza, odnosno uvoza u BiH”
 
Nadležni za sada nemaju odgovor kako riješiti problem uvoza pšenice iz Mađarske. Pored te zemlje, zabranu izvoza od četvrtka najavljuje i Srbija. Ipak, u Spoljnotrgovinskoj komori izrazili su uvjerenje da se zabrana neće odnositi na Bosnu i Hercegovinu.
  
AHMET EGRLIĆ, predsjednik STKBiH
 
“Očekujemo da neće, da se odluka neće odnositi na bi hi region jer smo mi tradicionalni kupci i neki novi kupci koji su ostali bez pšenice, mislim da će se zabrana odnositi na njih. Sutra je sjednica Vlade Srbije i očekujemo da će konačno pitanje biti razriješeno na pozitivan način za region i BiH”
 
Mlinari danas nisu htjeli pred kamere. Kratko nam kažu da zaliha ima dovoljno, a koliko ih je, poslovna je tajna. S druge strane, pekari ističu da situacija za sada nije kritična.
 
RADENKO PELEMIŠ, predsjednik Mlinara i pekara regije Bijeljina
 
“Ove zalihe mogu pet šest mjeseci biti, a za tri mjeseca, ide nova žetva, trenutna situacija je stabilna, nema problema sa snabdijevanjem, ali je cijena diskutabilna jer se mijenja iz dana u dan”
 
Da nema razloga za brigu, uvjeravaju i nadležni.
 
BORIS PAŠALIĆ, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske 

Trenutno imamo u silosima preko 15 000 tona pšenice, u nekih 16 silosa, kada u naredna dva tri mjeseca ne bi ušlo zrno pšenice imamo dovoljno pšenice za brašno za naše potrebe, ali ne znamo šta će se dešavati ako potraje sukob u Ukrajini”
 
Bosna i Hercegovina samo u prošloj godini uvezla je pšenicu u vrijednosti od 128 miliona maraka.  Najviše žitarica uvozi se iz Srbije- 44%, a drugi najveći uvoznik je Mađarska, odakle na domaće tržište stiže 33% žitarica.

Izvor