Zalihe mlijeka u marketima su na minimumu, a zbog straha da bi domaće stanovništvo moglo ostati bez ove osnovne životne namirnice pojedini trgovci iz RS-a predložili su nadležnima u BiH da zabrane izvoz mlijeka.
Zalihe mlijeka u marketima su na minimumu, a zbog straha da bi domaće stanovništvo moglo ostati bez ove osnovne životne namirnice pojedini trgovci iz Republike Srpske predložili su nadležnima u BiH, da po uzoru na Srbiju, zabrane izvoz mlijeka dok se situacija na tržištu ne stabilizuje.
Da je na rafovima tanja ponuda posljednjih dana uvjerili su se i građani koji su u pojedinim marketima zatekli proizvode tek dvije mljekare, dok je ranije izbor bio višestruko veći.
U kompaniji “Fructa trade” iz Dervente tvrde da, ako se ovakva situacija nastavi, za deset dana na policama neće biti ni litre mlijeka.
"U utorak smo uputili dopis Ministarstvu trgovine i turizma RS u kojem smo ukazali na probleme sa snabdijevanjem mlijeka. Predložili smo da i BiH uvede zabranu izvoza sa ciljem da se obezbijede dovoljne količine za domaće tržište. Brojne zemlje su posegle za tom mjerom.
Naši prerađivači izvoze na ino-tržište, a nama isporučuju robu na kašičicu", navode u “Fructa trade” i dodaju da nadležni moraju hitno reagovati.
U pomenutoj kompaniji, koja ima trgovačke lance širom RS, tvrde da u ovoj krizi profitiraju samo prerađivači mlijeka.
"Farmeri grcaju u problemima od suše, poskupljenja stočne hrane, đubriva, goriva, a otkupna cijena je nikakva. S druge strane, mi imamo ograničenu maržu na osam odsto, što nije dovoljno ni da se podmire troškovi struje ", žale se u “Fructa trade”.
Zalihe mlijeka tope se i u marketima “As”, iako, kako kažu u ovom trgovačkom lancu za sada nema masovne kupovine.
"Na policama naših marketa trenutno ima mlijeka, snabdjeveni smo jer imamo nešto zaliha, ali svi dobavljači nam isporučuju i do 60 odsto manje količine u odnosu na ranije. I sporno je samo mlijeko, drugi mliječni proizvodi uredno stižu", rekli su u marketu “As”.
S druge strane, direktor kompanije “Tropik” i predsjednik Udruženja poslodavaca trgovine Bojan Risović kaže da iako je domaće tržište u pat poziciji, ipak ne bi trebalo uvoditi zabrane izvoza.
"Protivnik sam bilo kakvih zabrana izvoza jer takve blokade dovode do nestašica proizvoda. Imamo problema sa nabavkom mlijeka, zalihe su male kao u svim drugim trgovačkim lancima jer su dobavljači znatno smanjili isporuke. BiH je mnogo mlijeka uvozila iz Srbije, a činjenica je da naše mljekare zbog visokih cijena u inostranstvu imaju motiv za izvoz. Nestašica će definitivno biti", tvrdi Risović i dodaje da građani u narednom periodu mogu očekivati dodatni rast cijena mlijeka.
Da će mlijeko ponovo poskupjeti tvrdi i vlasnik i direktor bilećke mljekare “Pađeni” Nenad Vukoje, ali ne precizira za koliko.
"Cijena sirovog mlijeka još nije došla na nivo koji može ispratiti troškove proizvodnje, a kada se to desi rašće i cijene mlijeka u marketima", kazao je Vukoje.
Dodaje da mljekara “Pađeni” radi standardno dobro, da nije došlo do pada proizvodnje mlijeka.
"S naše strane smatram da je domaće tržište dobro snabdjeveno i da neće doći do značajnih poremećaja, čak ni u teoriji građani ne mogu ostati bez mlijeka, a kamoli da se to desi. Mljekarski sektor u RS može podmiriti potrebe domaćeg stanovništva", tvrdi Vukoje.
Direktor proizvodnje u sarajevskoj mljekari “Milkos” Dino Bačvić rekao je da isporuke mlijeka trgovačkim lancima nisu smanjenje drastično.
"Na svim tržišta u okruženju postoji nedostatak sirovog mlijeka, pa tako i u BiH i naša proizvodnja je zbog toga neznatno smanjena ali to nije zabrinjavajuće. Indirektan problem nam nanosi odluka Srbije o zabrani izvoza jer su pojedine mljekare iz BiH koje su od tamo uvozile sirovo mlijeko zbog tog poteza ostale bez sirovine i okrenule se otkupu domaćeg mlijeka čime su automatski nama smanjene raspoložive količine za preradu", pojašnjava Bačvić za “Glas”.
Proizvođači mlijeka u Republici Srpskoj zbog niza problema najavljivali su da će prosuti mlijeko po ulici ukoliko se nešto uskoro ne riješi. Farmer Čedomir Borojević iz Šamca smatra da takvi radikalni potezi nikome ništa dobro ne bi donijeli, ali naglašava da se hitno mora raditi na povećanju otkupne cijena mlijeka.
"Cijena mlijeka uz podsticaje resornog ministarstva ne bi smjela u ovom momentu biti ispod 1,50 KM, a ona je oko 1,05 KM jer je otkupna cijena kod mljekara 0,80 KM a podsticaj je 0,25 maraka. Ministarstvo i mljekare nešto preduzimaju, uvoze junice ali zbog kompletne situacije broj proizvođača se stalno smanjuje, krave završavaju na klanju, a opada i proizvodnja mlijeka po grlu zbog suše", priča Borojević.
Destimulacija
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da mljekarski sektor ove godine karakteriše stagnacija nivoa proizvodnje i otkupa sirovog mlijeka uz pad isporučilaca sirovog mlijeka zbog odustajanja sitnih proizvođača.
"Otkup je od januara do jula smanjen za 7,26 odsto. Među razlozima je smanjena proizvodnja po grlu zbog lošije ishrane izazvane poskupljenjem krmnih smjesa i koncentrovane hrane za više od 40 odsto. Dodatni problem su posljedice suše, te što otkupne cijene sirovog mlijeka ne prate cijene stočne hrane što djeluje destimulativno na proizvođače", naveli su u resornom ministarstvu.