Susjedna Srbija se već sedmicama bori s nestašicom šećera, država ograničava cijene i pokreće istragu kako bi utvrdila uzroke, trgovci apeliraju na ograničenu kupovinu.
Susjedna Srbija se već sedmicama bori s nestašicom šećera, država ograničava cijene i pokreće istragu kako bi utvrdila uzroke, trgovci apeliraju na ograničenu kupovinu, a zabilježeni su i slučajevi da se kupci otimaju za pakovanje ove namirnice.
Bez problema
Nestašica prijeti i Hrvatskoj nakon što je Vlada ograničila cijenu šećera, a trgovci ga povlače iz prodaje jer s propisanom cijenom bilježe gubitke. Provjerili smo postoji li mogućnost da nemilim scenama svjedočimo i u BiH.
"Bosna i Hercegovina ima svoju fabriku za proizvodnju šećera u Brčkom, a to je Rafinerija šećera „STUDEN-Agrana“, koja je svojim kapacitetima osigurala najstabilnije tržište, bez nestašica.
Sa sigurnošću možemo reći da je, po pitanju šećera, bh. tržište trenutno najsigurnije u regiji", kazala je za "Avaz" Nataša Pucar, direktorica korporativnih komunikacija „STUDEN Holdinga“, u čijem sastavu posluje jedina rafinerija šećera u našoj zemlji.
Svjetska berza
Pucar ističe da su osigurane dovoljne količine sirovina te da se u narednom periodu ne očekuju bilo kakvi poremećaji u snabdijevanju tržišta BiH, a pogotovo nestašica.
"Iako je teško prognozirati kretanje cijena u sadašnjoj, neizvjesnoj i nestabilnoj situaciji na svjetskim berzama i s kursevima valuta, cijenimo da bi cijena šećera trebala biti dosta stabilna", dodala je Pucar.