Kako bi pokušala zadržati mlade na selu, Vlada Unsko-sanskog kantona je i ove godine provela program subvencioniranja mladih poljoprivrednika kroz različite projekte u oblasti ruralne proizvodnje, potvrdio je Sulejman Kulenović, resorni ministar poljoprivrede.
Prema njegovim riječima, u ove svrhe izdvojeno je 300.000 maraka, a na javni poziv se javilo 36 aplikanata, od čega je njih 14 zadovoljilo propisane kriterijume.
"Mladi farmeri čiji su projekti prošli dobili su iznose do 10.000, a ukupno je utrošeno 120.000 maraka. U narednom periodu objavićemo novi javni poziv kako bismo potrošili i preostala sredstva, jer imali smo aplikanata koji nisu prošli zbog nekih tehničkih propusta", istakao je Kulenović.
Cilj svega je, kako kaže, da se zadrže mladi na selu i zaustavi sve masovniji odlazak poljoprivrednika.
"Pokušaćemo i na druge načine da olakšamo položaj i život poljoprivrednim proizvođačima, prije svega kroz povećanje poticajnih sredstava te iskorištavanje sredstava za sektor agrara koja nam nudi Evropska unija. Od krucijalne je važnosti da pokušamo zadržati ruralno stanovništvo i očuvati poljoprivredna gazdinstva", kazao je Kulenović. Usljed trenda migracija sve je manje mladih na selu, a život u ruralnim sredinama za mnoge mlade ljude danas nije prihvatljiv, kaže Husein Selimović, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednika općine Sanski Most.
"Naša sela se sve brže prazne, a to najviše osjeća poljoprivredna proizvodnja, jer ostajemo bez radne snage. Ono što razlikuje migracije nekad i sada je da u inostranstvo odlaze čitave porodice s malom vjerovatnoćom da će se vratiti", kaže Selimović.
Prema njegovim riječima, izostala je adekvatna podrška svih nivoa državne vlasti za opstanak mladih poljoprivrednika, a ono što se sada pokušava učiniti je nedovoljno.
Na području Unsko-sanskog kantona već sada se osjeti veliki problem nedostatka radne snage u ruralnim sredinama, a teret poljoprivrednih gazdinstava pada na starije.
Među malobrojnima koji svoju egzistenciju i budućnost upravo vežu za agrar su bračni par Mehmed (25) i Admira (22) Alagić iz sanskog sela Fajtovci. Mehmed je danas najmlađi vlasnik poljoprivrednog gazdinstva na području općine Sanski Most, ali kaže kako se suočava sa sve većim problemima te da često pomišlja da od svega digne ruke.
"Zbog situacije u Ukrajini i inflacije divljaju cijene repromaterijala, što značajno poskupljuje proizvodnju, na tržištu vlada nelojalna konkurencija, nema zaštite domaće proizvodnje. Naša primarna djelatnost je proizvodnja mlijeka i tu su prisutni brojni problem, jer je otkupna cijena tek neznatno povećana, a sve ostalo je enormno poskupjelo. Sve to dovodi u pitanje rentabilnost poljoprivredne proizvodnje", kaže Alagić.