Pin It

Građane Bosne i Hercegovine zanima u kojim su flaširanim vodama pronađene bakterije, kojih ne bi smjelo biti. Iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH još je tajac, nakon što je monitoringom utvrđeno da je sedam od 70 uzoraka prisutnih na tržištu, imalo prisustvo bakterije.

Flaširana voda

Sedmicama znamo da je analizom nekih vrsta flaširane vode utvrđeno prisustvo fekalija i bakterija, ali ne znamo o kojim proizvođačima je riječ. Zavod za javno zdravstvo FBiH obavijestio je građane o prisustvu bakterija - od ešerihije do streptokoke. O imenima proizvođača ni riječ.

"Odmah u startu da kažem, nemojte nam traziti imena jer mi nismo nadležni govoriti o pojedinom proizvođaču i to...", kaže Siniša Skočibušić, direktor ZZJZ FBiH.

A javnost se već sedmicama pita: Ko je nadležan? U odgovoru na naš dopis iz Federalne uprave za inspekcijske poslove ističu da je nakon podataka iz monitoringa pojačana aktivnost inspekcijskih organa, ali i da smatraju da nije etično niti logično da preuzimaju odgovornost saopštavanjem podataka do kojih nisu došli postupanjem svojih inspektora.

"Utvrđeno je da su one kupljene i uzorci dostavljeni na analizu u oktobru, novembru i decembru 2021. godine, te da je rok upotrebe šest spornih voda istekao najkasnije do septembra 2022. godine", navode iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Dilema uistinu jeste - šta je logično ili šta ima prioritet: Etika naspram zdravlja stanovništva? Je li nepoznanica proizvođača vode u kojima su pronađene fekalije uticala na kupovinu i konzumaciju flaširane vode?

Iz Agencije za bezbjednost hrane šture informacije o ovom slučaju. Lista bakteriološki neispravnih voda ostaje pod velom tajne. Štura nije lista priznatih mineralnih i prirodnih izvorskih voda koja je dostupna u Službenom glasniku BiH i na stranici Agencije.

Izvor