Predstavnici Ministarstva za poljoprivredu Unsko-sanskog kantona održali su sastanak s predstavnicima udruženja koja okupljaju poljoprivredne proizvođače, te im predstavili program poticaja za agrarnu proizvodnju u ovoj godini.
Prema riječima Sulejmana Kulenovića, resornog ministra poljoprivrede, planirano je da se u vidu različitih poticajnih programa uloži oko 11,5 miliona maraka iz budžeta USK.
"Ovo su do sada najveća planirana sredstva, a poređenja radi, četiri puta su uvećana u odnosu na period od prije četiri godine. Pored dosadašnjih načina poticaja, uvodimo i nove stavke kao što su nabavka poljoprivrednog repromaterijala i muznih grla, te kapitalna ulaganja u poljoprivrednu proizvodnju. Također, nastavićemo realizirati i program podrške mladim poljoprivrednim proizvođačima kako bismo ih zadržali na selu", istakao je Kulenović.
Prema njegovim riječima, u protekloj godini poticajna sredstva su isplaćivana na vrijeme i u dogovorenim iznosima, što je značajno pomoglo poljoprivrednicima da prevaziđu brojne ekonomske poteškoće.
"U suštini mi smo uspjeli da očuvamo dostignuti obim poljoprivredne proizvodnje iz proteklih godina, a moram istaći kako su tome pomogli i poticaji s nivoa Federacije BiH, koji su iznosili oko 16 miliona maraka, kao i programi koje su provodile lokalne vlasti. Jedino na taj način i ove godine možemo pomoći domaćim poljoprivrednicima", istakao je Kulenović.
On je ovom prilikom istakao kako vlasti na državnom nivou moraju usvojiti mjere zaštite domaće proizvodnje od nelojalne uvozne konkurencije.
"Mi nemamo sistemska rješenja koja bi trebalo da idu sa nivoa države. Kada dospiju dozrijevati plodovi naših proizvođača, tada obično krene i masovan uvoz iz zemalja koje imaju mnogo jaču proizvodnju i sve to obara cijene domaćih proizvoda", kaže Kulenović.
Predsjednik Udruženja proizvođača mesa i mlijeka USK Ermin Veladžić ističe kako su u protekloj godini bili suočeni s brojnim problemima zbog aktuelne inflacije i poskupljenja repromaterijala za poljoprivrednu proizvodnju.
"Prošla godina bila je izuzetno teška i ona je nekako prevladana dobrom poticajnom politikom. Međutim, za očuvanje mljekarske proizvodnje, koja je noseća grana poljoprivrede, biće potrebna još veća pomoć i podrška, jer postoji trend gašenja farmi", istakao je Veladžić.
Ovom prilikom poljoprivrednici su pozvali na što brže usvajanje budžeta USK, kako bi planirana sredstva bila operativna do početka proljetne sjetve. Ono što ne djeluje ohrabrujuće u ovome trenutku jeste da je planom ove sjetve, od kupne površine obradivog poljoprivrednog zemljišta, obuhvaćeno svega oko 40 posto sjetvenih površina.