Šljiva je kod nas najpoznatija i najpopularnija voćna vrsta. Ali, pošto rano cvjeta i osjetljiva je na proljećne mrazeve, velika pažnja mora da se posveti izboru terena za njeno gajenje.
Ukoliko postoji mogućnost, treba izabrati one koji su na južnoj ekspoziciji, da bi osvjetljenost zasada bila što duža. Smijer redova sjever-jug takođe osigurava bolju osvjetljenost. Na brežuljcima temperatura je ujednačenija, i manja je mogućnost pojave mrazeva.
Priprema i sadnja šljive u organskom voćarstvu ista je kao i u uobičajenoj proizvodnji, osim što je razmak sadnje u redu veći. Prije oranja, zavisno od analize zemljišta, potrebno je dodati stajsko đubrivo u količini od oko 40 tona po hektaru. Evo primjera i prijedloga sorti šljive koje predlaže dr Milica Fotirić Akšić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu, prenosi Agro savjet.
Preporučene sorte šljive za organsku proizvodnju su: katinka, elena, hanita, jojo, top 2000, topking, tophit, stenlej, čačanska rana, čačanska najbolja, čačanska ljepotica, boranka, timočanka, milorda, krina, valjevka, zlatka, nada i stare rakijske sorte – crvena ranka, metlaš, crnošljiva, moravka, šarica i bjelošljiva.