Loši vremenski uslovi, odnosno kiša i poplave koje su prethodnih dana pogodile Bosnu i Hercegovinu, zadali su velike probleme poljoprivrednicima.
U prilog proizvođačima ne idu ni padavine koje su najavljene za naredne dane, a kako su u razgovoru za "Nezavisne" kazali proizvođači, kiša im je sprala većinu usjeva.
Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović rekao je da je, zbog loših vremenskih uslova, stanje u voćarstvu veoma loše te da je neophodna podrška resornog ministarstva i Vlade Republike Srpske.
"Očekujemo snažnu podršku i u finansijskom smislu, ali i u organizaciji otkupa loše robe, kako bi se ona preradila", rekao je Dojčinović.
Situacija u voćnjacima nikada nije bila teža, čemu su doprinijeli loši proljećni i ljetni uslovi, velika količina padavina, niska temperatura, zbog čega je izgubljen rod kruške, jabuke, trešnje, višnje i šljive.
"Potrebna je hitna intervencija Ministarstva. Apelujemo na ministra da nam pomognu i da nam daju vjetar u leđa", naveo je Dojčinović te apelovao na Ministarstvo da prilikom izade pravilnika za sljedeću godinu usmjere 70 odsto podsticaja za protivgradne mreže.
On je istakao da Upravni odbor Udruženja predlaže da se traži najmanje 2.000 KM po hektaru od resornog ministarstva i Vlade Republike Srpske kao pomoć uzgajivačima da ostanu u voćarstvu i da mladi ostanu na selu. Dojčinović je naveo da voćari imaju probleme u zasadima, zbog padavina su uništene njive te da je mehanizacija stara, dok je hemija mnogo poskupjela.
Voćar iz Trebovljana Nikola Vukota kaže da je imao sedam hektara zasada jabuke, kruške, trešnje i šljive.
On je rekao da je prinos kruške ove godine najviše podbacio - oko 60 odsto u odnosu na prethodne godine, prinos jabuke i šljive zavisi od sorte, dok je rana trešnja pretrpjela najviše štete.
"Kada je riječ o prodaji trešnje, najveći gubitnici su proizvođači i krajnji kupci", naveo je Vukota te dodao da bi bilo dobro da prodaja jabuka ide sa dva-tri punkta, a ne da svi budu individualni prodavci.
Da je u Republici Srpskoj veoma teško stanje kada je riječ u usjevima, potvrdio je Goran Bursać, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
"Teško stanje usjeva, povrtarskih i voćarskih kultura u Republici Srpskoj, zbog vremenskih prilika sa čestim kišama, dovešće do umanjenja kvaliteta, ali i roda u skoro svim proizvodnjama", rekao je Bursać.
Kaže da nijedan gubitak nije beznačajan, ali da se ne može reći da će umanjenja biti "u dramatičnijoj mjeri", dodajući da je vrlo teško i obrađivati zemlju, pogotovo na zablaćenim parcelama.
Bursać je naveo i da vremenski uslovi koji su prevladavali u skoro dva posljednja mjeseca dovode i do pojava bolesti - raznih gljivičnih oboljenja, kao i insekata, i to u većoj mjeri nego što je normalno.
Kako je za "Nezavisne" rekao Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, kiša je poharala usjeve i u Federaciji.
"Sjetva još nije ni završena, ostalo je oko 40 odsto površine da se zasije, ali ono što je već zasijano moramo ponovo presijavati", rekao je Bićo, dodajući da zbog kišnog vremena uopšte ne može da se dođe do usjeva.
Prema njegovim riječima, velika je šteta, kako na pšenici, tako i na voću i povrću.
Bićo ističe da problem imaju i kada se radi o košnji, koja je već trebalo da počne, ali da su trave zbog kiše u veoma lošem stanju.
"Trave su rasle i prerasle, košenja je već trebalo da počne, ali zbog kiše koja svaki dan pada nemoguće je početi košnju. To će i te kako ostaviti posljedice na sijeno", rekao je Bićo.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić rekao je da će resorno ministarstvo proizvođače pšenice ove godine podržati sa oko 15 miliona KM te da je to duplo više nego prošle godine. Minić je pojasnio da je riječ o 12 miliona podrške za sjetvu pšenice, te oko tri miliona KM za regresirano dizel gorivo, odnosno 0,75 KM po litru.
"Riječ je o finansijskoj injekciji za naše proizvođače pšenice, prije nego što budemo znali tačnu cijenu pšenice i stanje na tržištu", rekao je Minić u Banjaluci, nakon sastanka sa predstavnicima sektora ratarstva i mlinsko-pekarske industrije.
Predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić rekao je da ova godina nije povoljna za poljoprivredne proizvođače, jer ih nakon skupe sjetve čeka teška žetva.
"Jedina dobra stvar je što je ministar obećao da će nam prije žetve pšenice isplatiti 500 KM po hektaru. Međutim, neophodno je da se konačno na nivou BiH zaštiti domaća proizvodnja, jer se o tome priča, ali niko ne preduzima konkretne mjere", rekao je Bakajlić.