Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac izjavio je da je važno da se poljoprivrednicima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH omogući nesmetan spoljnotrgovinski promet proizvoda sa dosadašnjim tržištima, te kako ih usmjeravati i pronaći im nova.
Prema njegovim riječima, važno je da se omogući, na osnovu stavova iz oba entiteta u vezi sa poljoprivredom, definisano kretanje prema ispunjavanju evropskih standarda u entitetskoj legislativi i na nivou Bosne i Hercegovine kroz Program integrisanje u EU, kao značajan i važan dokument, po preuzetim obavezama.
Košarac je rekao da je popis u poljoprivredi koji je planiran u ovoj godini veoma značajan, dodajući da će to biti obavljeno na nivou Republike Srpske i Federacije BiH što je, kako je naveo, osnova za razvoj politika poljoprivrednog sektora, kao i plan podsticajnih mjera.
"Poglavlje 11 smo uskladili sa evropskom legislativom, odnosno zajedničkim naporima sa ministarstvima poljoprivrede u Republici Srpskoj i Federaciji BiH definisali smo zakon o organizaciji tržišta vina u Bosni i Hercegovini i time ispunili jednu od naših obaveza iz ovog poglavlja", rekao je Košarac nakon sastanka sa ministrima poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savom Minićem i Federacije BiH Kemalom Hrnjićem.
Kada je riječ o zakonu o organskoj proizvodnji, Košarac je naveo da bi Republika Srpska trebalo da ga usvoji u prvoj polovini ove godine, da Federacija BiH priprema svoj zakon, tako da će biti definisan jedan okvirni dokument koji će se odnositi na ovu vrstu proizvodnje, na osnovu razgovora sa evropskom delegacijom.
"Kada je u pitanju usklađenost Poglavlja 12, koje se odnosi na sektor veterinarstva, procjena je da ćemo kroz djelovanje radne grupe koju čine predstavnici entitetskih ministarstava i Kancelarije za veterinarstvo, ući u izmjene i dopune zakona kako bismo to pitanje riješili u nekom budućem periodu", rekao je Košarac.
Prema njegovim riječima, obaveza Bosne i Hercegovine je i donošenje strateškog plana za ruralni razvoj 2023-2027. godina u okviru Poglavlja 13, tako da se očekuje da će već u februaru biti pripremljena ovaj okvirni dokument.
On je naveo da je iz ovog poglavlja važan i program ribarstva i akvakulture, dodajući da se on može brzo uraditi kroz okvirni strateški dokument.
"Značajno pitanje je IPARD struktura, na kome nismo dovoljno radili, tako da ćemo zajedničkim aktivnostima to pitanje rješavati polovinom februara tako što ćemo imati ekspertske sastanke sa zemljama koje su već uvele IPARD strukturu, odnosno koriste EU fondove za poljoprivredu", istakao je Košarac.
Prema njegovim riječima, mnogo sredstava nije iskorišteno iz fondova EU, a neophodni su poljoprivrednicima, uz izuzetne napore entitetskih ministara poljoprivrede i vlada da se obezbijede podsticajna sredstva.
Košarac je rekao da bi se povlačenjem sredstava uz fondova EU pomoglo entitetskim strukturama, pojašnjavajući da bi IPARD struktura bila definisana na način da njihov plasman obavljaju agencije za agrarna plaćanja Republike Srpske i Federacije BiH.
"To je pitanje na tehničkom nivou, na koji način to pitanje možemo usaglašavati zajednički vodeći računa o poljoprivrednom suverenitetu i Republike Srpske i Federacije BiH", rekao je Košarac i istakao da postoji dobra dinamika u primjeni evropskih standarda u bosanskohercegovačkoj poljoprivredi.
Prema njegovim riječima, sve ovo govori o privrženom pristupu sektoru poljoprivrede, kao top-sektoru u oba bh. entiteta.