Dok cijeli svijet strahuje od posljedica pojave koronavirusa i posljednjeg naftnog - cjenovnog rata, prognozirajući već sada sasvim izvjesnu globalnu recesiju, koja će se itekako i kod nas osjetiti, našim političarima je jedina briga kako rasporediti milijarde KM iz raznih budžeta u ovoj izbornoj godini, koji tek treba da se napune novcima iz poreza, a pitanje je koliko će se uopšte prikupiti, smatra ekonomski analitičar Faruk Hadžić.
Prema njegovim riječima, vlast je već morala imati spreman krizni štab koji bi činili najbolji ekonomski stručnjaci u našoj zemlji da se bar malo ublaže negativni efekti koji će nas pogoditi.
"Prošle godine kada sam objavio da je BiH u recesiji, jer ima dva povezana uzastopna kvartala negativni rast BDP-a (definicija recesije), te da će na nivou godine imati smanjeni rast, umjesto reagovanja na vrijeme, reagovali su pojedini portali u pokušajima relativiziranja problema tvrdeći kako BiH nije u recesiji", navodi on.
Dodaje da smo umjesto proaktivnog djelovanja, dobili guranje problema u stranu. Rezultat toga je 600 miliona veći trgovinski deficit, 2% usporeni rast na nivou godine, recesija, pad industrijske proizvodnje od 5% i ko zna koliko iseljenih naših građana.
"Lažne parole o lažnom ekonomskom napretku su priča samo za botove na portalima. Sada imamo priliku da se napokon ujedinimo protiv vanjskih opasnosti koje su već došle i da spasimo što se spasiti može. Firme i fabrike, koje su izvozno orjentisane, već se zatvaraju i radnici šalju na biro", poručuje Hadžić.
Naglašava da će nam potpuni izostanak provedbi ekonomskih reformi i nerad bh. političara posljednjih godina, skupo doći na naplatu.
"Struka je upozoravala na vrijeme i nudila se da pomogne. Politika je to ignorisala. Fabrike se već zatvaraju, ljudi šalju na biro, vlada velika neizvjesnost, a naši političari se nisu niti jednom jedinom rečenicom oglasili, a kamoli ponudili paket ekonomskih mjera za spašavanje u ovoj situaciji", zaključuje on.