Pin It

Na području Gračanice uništeno 114 plastenika, 12 voćnjaka sa stotinama stabala voća, 20 pomoćnih objekata, a šteta nanesena i elektrovodovima

Sniježno nevrijeme, koje je na sjeveru Bosne počelo 23. decembra prošle godine, nanijelo je velike štete u poljoprivredi, posebno u gradovima Srebrenik, Gradačac i Gračanica.

Sravnjeni plastenici

Više od 20 posto stabala u voćnjacima je devastirano, plastenici su sravnjeni sa zemljom, polomljeni su brojni elektrostubovi, pojavila su se klizišta, oštećeni pomoćni objekti i automobili, a sva ta šteta mjeri se milionskim ciframa.

- Na području Gračanice uništeno je 114 plastenika, 12 voćnjaka sa stotinama stabala voća, 20 pomoćnih objekata, a štete su i na elektrovodovima i u privredi. I pored angažovanja mehanizacije, ljudi u mjesnim zajednicama, proglašenja stanja prirodne nepogode, nezapamćeni snježni nanosi su na kratko vrijeme u udaljenim naseljima gotovo paralizirali život - kaže šef Službe CZ Gračanica Mustafa Bajić.

Prizori iz okolice Gradačca pokazuju da je procent devastacije voćnjaka i veći od dvadeset posto. Vlasnik firme za otkup voća: šljive, kruške i jabuke u Gradačcu, inžinjer poljoprivrede Semir Djedović, kaže da je olujni dubok snijeg napravio velike štete u ovom poznatom voćarskom kraju, gdje od toga žive stotine ljudi.

- Prošla godina u smislu roda i kvaliteta je bila dobra. Ja posjedujem 1.500 stabala šljive, a od ostalih voćara otkupljujem voće koje izvozim u zemlje Evropske unije. Ove godine, u rano proljeće, voćari će imati pune ruke posla. Moraju se ukloniti polomljene grane, izvaljena stabla, očistiti voćnjake i izvršiti tretiranje, kako bi posljedice nevremena i snijega bile što manje. Ti poslovi će se moći uraditi nakon što stignu topliji dani, kada malo vrijeme ojuži - kaže inž. Djedović.

Rezerve vode

Hidrolozi opet tvrde da će dubok snijeg, koliko god donio štete i nevolje ljudima, dobro doći da natopi zemlju i u njoj stvori rezerve vode, što nekoliko prošlih godina nije bio slučaj zbog čega su stradali poljoprivredni usjevi, posebno kukuruz, presušili izvori i bunari s pitkom vodom.

- Potrebnu vlagu i rezerve vode u zemlji, promjenom klimatskih uslova više ne može stvoriti kiša, jer danas obično padaju olujne kiše, pa se voda za desetak-dvadeset minuta slije u potoke korita rijeka. 

Rezerve vode u zemlji može stvoriti samo snijeg koji se lagano topi - kažu hidrolozi.

Šteta u Gračanici iznosi 1,4 miliona maraka.

Izvor