Vremenske neprilike usporile su sjetvu u selima Semberije, koja predstavljaju najveću žitnicu u Bosni i Hercegovini. Radovi na obradivim površinama se privode kraju, a ratare i stočare najviše zabrinjava mogućnost pojave slinavke i šapa te su u tom kontekstu poduzeli mjere prevencije.
Semberski ratari ovih dana privode kraju proljetnu sjetvu, a u fokusu im je kukuruz, koji će se naći na okvirno 22 hiljade hektara površine. U razgovoru za Klix.ba ističu da ovu godinu karakterišu prilično visoke cijene repromaterijala, izuzev goriva kojeg su nabavljali po prihvatljivom novčanom iznosu.
"Poljoprivrednici su na njivama, danonoćno se radi. Malo su vremenske neprilike usprile sjetvu, ali se nadamo da će nam one u narednom periodu ići na ruku. Kada je riječ o pšenici, ona je u fazi klasanja te za okvirno mjesec i po dana se nadamo da će biti spremna", kaže za Klix.ba predsjednik Udruženja poljoprivednika Semberije i Majevice Savo Bakajlić, naglašavajući da se ratari trenutno bave i sjenažom.
Otkupna cijena još uvijek nije formirana, ali su poljoprivrednici uvjerenja da će ona biti na zadovoljstvo svih strana.
"Iako nam je poljoprivredna slika šarolika u kontekstu mogućeg kvaliteta, trenutno što imamo na terenu je dobar kvalitet strvi. Otkupne cijene trebaju biti formirane u narednom periodu i nadamo se da će one biti na zadovoljavajućem nivou, svakako u skladu s kvalitetom proizvoda", dodao je Bakajlić.
Ratari i farmeri koji djeluju u semberskim selima trenutno strepe od moguće pojave slinavke i šapa, ozbiljnih zaraznih bolesti koje uzrokuju velike gubitke. Prevencija zahtijeva visoku razinu čistoće u stajama i na farmama, čemu su poljoprivrednici posvetili veliku pažnju.
"Te ozbiljne bolesti kruže oko nas i ne daj Bože da dođu, mogli bismo reći da bi se naša poljoprivreda susrela s velikim krahom. Na državnom nivou i u Semberiji smo održali nekoliko sastanaka te smo zatražili veće kontrole prilikom ulaska u državu, a među mjerama prevencije su i određena prskanja neophodnim sredstvima", dodaje Bakajlić.
Ukoliko se kod životinja primijete klinički simptomi, kao što su slinjenje ili šepanje, slučaj je važno odmah prijaviti nadležnoj veterinarskoj organizaciji ili veterinarskom inspektoru.
Virus se prenosi direktnim kontaktom zaraženih životinja, kao i indirektnim kontaktom posredstvom kontaminiranih životinjskih proizvoda, hrane za životinje te aerosola.
Ljudi mogu i mehanički prenijeti virus sa zaraženog na druga gazdinstva i to na rukama, odjeći, posredstvom prijevoznih sredstava i slično.
Poljoprivrednike u Semberiji zabrinjava i kašnjenje u isplati podsticaja, zbog čega su se morali zadužiti prilikom kupovine repromaterijala za aktuelnu sjetvu.
Ukazali su i na nepostojanje zaštite domaće proizvodnje, uz naglasak da se aktuelno stanje u tom kontekstu hitno mora mijenjati.