Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac zatražio je od predstavnika najvećih domaćih kompanija koje se bave uvozom svježeg i rashlađenog mesa da obustave uvoz na 30 dana, kako bi se smanjili viškovi na domaćem tržištu i tako pomogli domaći proizvođači.
“Vrlo je važno nastaviti pružati podršku ljudima koji se bave primarnom proizvodnjom i prerađivačkim kapacitetima, posebno u vrijeme kada je pandemija Kovid-19 ostavila velike posljedice”, rekao je Košarac.
On je istakao da je za njega prioritet zaštita domaće proizvodnje.
“Činjenica je da naši primarni poljoprivredni proizvođači imaju problem. Zamolio sam prerađivače, klaoničare u BiH koji otkupulju i koju uvoze svježe i rashlađeno meso da prestanu 30 dana da uvoze i svoje kapacitete usmjere na otkup domaće poljoprivredne proizvodnje. Uvjeren sam da će to uraditi u narednih 30 dana. Na taj način ćemo smanjiti viškove naše proizvodnje u BiH i omogućiti daljni razvoj kapaciteta prerađivačke djelatnosti u BiH i omogućiti tješnjiju saradnju između te dvije komponente, primarnih poljoprivrednih proizvođača i prerađivača jer smatram da je to jedini oblik zaštite domaće proizvodnje”, istakao je Košarac.
Naglasio je takođe, kako se očekuje da će BiH u narednih sedam dana nastaviti svoj trgovinski promet s Turskom.
“Mi očekujemo da ćemo u narednih sedam dana nastaviti svoj trgovinski promet s Turskom i to će uticati na smanjenje viškova proizvodnje tovne junadi u BiH i naravno ostaje naša dugoročna mjera, prije svega otvaranje nekih novih tržišta kao što je tržište EU. Razgovarao sam više puta sa šefom Delegacije EU u BiH i specijalnim predstavnikom EU u BiH ambasadorom Johanom Satlerom o toj temi. Dobio sam uvjerenje da onda kada dostavimo adekvatno popunjen upitnik da će se to razmatrati. Vjerujem da ćemo biti uspješni u svemu tome”, rekao je resorni ministar.
Napomenuo je kako je razgovarano i mogućnosti uvođenja nekih finansijskih obaveza na uvoz svježeg i rashlađenog mesa ukoliko bude potrebe.
“Razgovarali smo o tome da ukoliko ne bude efekata ovih dogovora, ja mislim da bi ih trebalo biti, da razmišljamo o uvođenju nekih finansijskih dodatnih obaveza na uvoz svježeg i rashlađenog mesa čime bi smo ostavili mogućnost da se razvijaju primarna proizvodnja i naši prerađivački kapaciteti na temelju ugovora koji je potpisan sa našim poljoprivrednim primarnim proizvođačima u Federaciji i u RS”, rekao je Košarac.
Naglasio je kako će narednih dana održati sastanak sa ključnim i velikim trgovačkim centrima u RS i Federaciji.
“Cijenimo da je neophodno da domaća proizvodnja bude jasno zastupljena u procentu blizu 50 odsto. To bi bio jedan stimulans primarnoj proizvodnji i prerađivačkim kapacitetima u RS i Federaciji”, poručio je Košarac.