Ministar poljoprivrede i šumarstva Turske Bekir Pakdemirli prihvatio je poziv ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staše Košarca na sastanak o jačanju bilateralne saradnje i poboljšanju spoljnotrgovinske razmjene između dvije zemlje, koji će biti održan 25. februara.
Na inicijativu Košarca, predstojećem sastanku prisustvovaće i ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić i Federacije BiH Šemsudin Dedić.
“Domaćim poljoprivrednicima moramo obezbijediti što povoljnije uslove za plasman proizvoda na tursko tržište. To je bio glavni razlog da insistiram na održavanju sastanka sa ministrom Turske, ali i tražim da u razgovorima učestvuju resorni ministri iz Republike Srpske i FBiH, jer je sektor poljoprivrede u primarnoj nadležnosti entiteta”, istakao je Košarac.
On je ocijenio da je Turska važan spoljnotrgovinski partner sa kojim želi intenzivirati pregovore o većem obimu spoljnotrgovinske razmjene u korist izvozno orijentisanih poljoprivrednika iz Republike Srpske i FBiH.
“Zbog toga ću na sastanku na ministarskom nivou insistirati na nastavku izvoza crvenog mesa iz BiH u Tursku i na povećanju kvota za izvoz sa 3.000 na 5.000 tona u ovoj godini. Takođe, sa turskom stranom ću otvoriti pregovore o mogućnosti izvoza mesnih prerađevina, kao i eteričnog ulja na tržište ove zemlje”, poručio je Košarac.
On je naglasio da je aranžman sa Turskom važan za domaće izvozno orijentisane kompanije, posebno u uslovima pandemije koronavirusa i pojave tržišnih viškova, saopšteno je iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
“Otvaranje novih tržišta i nastavak izvoza domaćim poljoprivrednicima daje mogućnost da tržišne viškove svedu na minimum i saniraju negativne efekte pandemije. To je jedna od mjera na kojoj aktivno radimo da bismo zaštitili domaće poljoprivrednike”, rekao je Košarac.
On je podsjetio da su u proteklom periodu intenzivirani pregovori o izvozu i sa EU, Rusijom, Kinom, te Malezijom i Singapurom.
Košarac nije isključio mogućnost preduzimanje drugih mjera s ciljem stabilizacije tržišnih prilika i razvoja poljoprivrednog sektora.
“Žao mi je što naš prijedlog o uvođenju prelevmana i carinskih stopa na 200 dana nisu podržali svi ministri u Savjetu ministara. No, moram jasno naglasiti da me to neće obeshrabriti. S obzirom na to već imamo najavljene nove inicijative za uvođenjem pomenutih zaštitnih mjera na dvije godine, u potpunosti sam spreman da takav zahtjev ponovo uputim na razmatranje Savjetu ministara BiH i lično glasam za njega”, rekao je Košarac.